Historia OZHDI
- Z kart historii hodowli gołębi na Śląsku Cieszyńskim
Śląsk Cieszyński jest najwyżej położoną częścią Górnego Śląska i leży na szlaku z południa na północ Europy przez Bramę Morawską i nieopodal historycznego szlaku handlowego z Zachodu przez Opole, Racibórz, Oświęcim, Kraków aż na Wschód, do Kijowa. Nie jest więc wykluczone, że tędy bardzo wcześnie kupcy przewozili gołębie ze Wschodu na Zachód oraz z Południa na Północ. Raczej zaś pewne jest, że przez Bramę Morawską, a więc przez Śląsk Cieszyński do Małopolski przewiezione zostały gołębie, które stały się protoplastami polskiego listonosza, rysia i białki. Chociaż na Śląsku Cieszyńskim w czasach zaboru austriackiego powstawało wiele związków i stowarzyszeń, mających na celu krzewienie wiedzy, to jednak nie powstał tu w tych czasach żadem związek zrzeszający hodowców gołębi, chociaż pod wieloma strzechami chłopskimi hodowano rysie i różnego rodzaju garłacze. Chociaż 1. wojna światowa poczyniła wielkie straty, w tym także w stanie stad gołębi, to jednak wielu hodowcom udało się zachować dobry materiał hodowlany, szczególnie Antoniemu Morcinkowi (jun.) w swoim stadzie rysi. Kiedy w 1921 roku z Krakowa do Goleszowa przeniósł się emerytowany kapitan lotnictwa Tadeusz Wierzejski, nad Goleszowem zaczęło krążyć stado siwków polskich i krakusów. Polskie siwki hodował również w tych czasach sędzia dr Jan Piotrowski, zamieszkały w Skoczowie. Morcinek, Wierzejski i Piotrowski postanowili powołać do życia związek, w którym mogli by się znaleźć hodowcy gołębi zarówno pocztowych, jak i rasowych. Związek taki powstał w marcu 1923 roku pod nazwą: Towarzystwo Hodowców Gołębi Pocztowych i Rasowych w Cieszynie. Towarzystwo już 15 kwietnia tego samego roku zorganizowało wystawę, która cieszyła się dużym uznaniem. Podobne Towarzystwo powstało w Bielsku 11 lutego 1928 roku. W związku tym szczególnie aktywni byli: Tadeusz Wierzejski i Marian Witkowski. Pierwsza wystawa odbyła się 23-26 lutego 1929 roku w sali Strzelnicy miejskiej (obecnie Dom Muzyki przy ulicy Słowackiego). Na terenie Śląska Cieszyńskiego, w okolicach Bielska i Cieszyna, gołębie hodowali nie tylko rolnicy, robotnicy, ale także właściciele bielskich fabryk, nauczyciele i lekarze. Pogłowie gołębi stawało się coraz lepsze. Sprowadzano dobry materiał hodowlany zarówno z Małopolski, jak i z terenu Niemiec. Po 2. wojnie światowej można więc było spotkać jeszcze dobrej klasy szpaki, murzyny południowoniemieckie, mewki staroniemieckie i inne.
-
Chronologia dziejów naszej organizacji
Od 1956 r. w Polsce działał Związek Hodowców Drobnego Inwentarza, do którego przyłączył się powstały w 1982 r. Wojewódzki Związek Hodowców Drobnego Inwentarza w Bielsku, z siedzibą przy ul. Sobieskiego. Jako rolnicze zrzeszenie branżowe został on przemianowany na OZHDI w Bielsku-Białej. Już w 1983 r. została zorganizowana pierwsza wystawa zwierząt, z podziałem na mięsożerne i roślinożerne.
Jednym z kół terenowych, jakie powstały w regionie w ramach w/w związku było Koło Terenowe Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego S-13. W dniu 10.09.1983r. na prezesa został wybrany Stanisław Orawiec. Nieco później, bo 09.02.1985 r. zawiązało się Koło Terenowe Hodowców Królików S-41 pod przewodnictwem prezesa Władysława Fijaka.
Z czasem zmieniała się koniunktura i z pośród licznych wtedy kół terenowych ostały się tylko te dwa w/w, o zmienionych wcześniej nazwach na BB-7 i BB-3. Kiedy OZHDI Bielsko-Biała z siedzibą przy ul. Sobieskiego zakończył swoją działalność w 2001 r., to one właśnie zostały jego spadkobiercą. Na przełomie 2001/2002 r. została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja o tej samej nazwie- OZHDI w Bielsku-Białej, ale z siedzibą przy ul. Diamentowej 24. Do 2010 roku w strukturach Polskiego Związku ( PZHGRiDO) działało tylko koło BB-7 , zajmując się głównie hodowlą gołębi rasowych i drobiu ozdobnego. Natomiast koło BB-3 skupiło swoją działalność na rozwoju chowu królików. Nasz dorobek hodowlany, począwszy od 1983 r. był prezentowany na wielu wystawach, a hodowcy zdobywali liczne nagrody. Braliśmy także udział w corocznych pokazach drobnego inwentarza na dożynkach regionalnych i diecezjalnych z okazji święta plonów. Wielu działaczy poświęcało swój czas, pieniądze i talent organizatorski, aby najpierw stworzyć tę organizację, a później ją rozwijać. Na przestrzeni lat zmieniały się osoby kierujące naszą organizacją. W OZHDI B-B w latach 2002-2009 prezesem był Stanisław Ciecierski, a jego zastępcą Piotr Marszałek (2002-2005) i Andrzej Liwczak (2006-2009). Od roku 2010 do nadal prezesem jest Andrzej Liwczak, a v-ce Kazimierz Stachura (2010-2014) i Grzegorz Koraczyński od 2010 r. do nadal. Natomiast kołem terenowym ds. gołębi i drobiu kierowali kolejno Stanisław Orawiec, Stanisław Ciecierski , a obecnie Andrzej Liwczak. Hodowcom królików przewodniczył najpierw Władysław Fijak, potem Marian Błahut, Kazimierz Stachura, a obecnie Grzegorz Koraczyński.
-
W ostatnich latach
W 2010 r. został zmieniony Statut naszej organizacji, a uchwalony Schemat Organizacyjny zmienił nazwy kół BB-7 i BB-3 na sekcje: Sekcję Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego (SGRiDO) i Sekcję Królików (SK), która to wstąpiła wreszcie w struktury PZ. Związek złapał drugi oddech., stopniowo przybywało członków w obu sekcjach i coraz liczniej braliśmy z powodzeniem udział w prestiżowych wystawach.
W 2013 r. obchodziliśmy Jubileusz 30-lecia naszego Związku. Świętowaliśmy podczas naszej XX wystawy w Kozach. W uroczystościach wzięli udział licznie zaproszeni goście, z prezesem PZ Janem Pajką na czele. Była i msza św. i uroczysty bankiet, przy muzyce i tańcach.
Do najważniejszych wydarzeń w naszym Związku w ostatnich latach należą niewątpliwie organizowane corocznie od 2009 r., podczas wystaw regionalnych, Śląskie Konkursy Garłacza Górnośląskiego Koroniastego. Hodowcy polscy i zagraniczni, w większości zrzeszeni w międzynarodowym klubie Internationaler Starwitzer Club e.V. wystawiają u nas ponad 300 gołębi. W 2011 r. zorganizowaliśmy w Kozach koło Bielska-Białej Wystawę Europejską tej rasy, a następna będzie u nas w 2016 r.
W naszej organizacji jest coraz więcej hodowców, z początkiem 2016 r. przekroczyliśmy liczbę 90-ciu. Wielu z nas uczestniczy w wystawach o randze krajowej i zagranicznej, zdobywając cenne trofea, szczególnie w dziedzinie królików rasowych.
Z inicjatywy prezesa Andrzeja Liwczaka powstał w 2013 r. ogólnopolski Klub Hodowców Gołębi Wysokolotnych i Akrobatycznych. Formalnie klub przypisany jest do związku we Wrocławiu, ale duży udział w jego rozwoju przypada hodowcom z OZHDI B-B – spośród ośmiu naszych członków 3 osoby są w zarządzie klubu (prezes Andrzej Liwczak, kierownik lotów Mieczysław Sroka, a do spraw organizacyjnych Jan Furtacz).
Cenną inicjatywą wykazuje się nasz członek związku i klubu, Jan Zduniak. Od kilku lat zajmuje się on z wielką pasją magicznymi sztuczkami swoich oswojonych gołębi. Jego publiczne pokazy na Fermie Iluzji oraz na Wystawach Krajowych wzbudzają ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych.
Wszystkie inicjatywy, jakie podejmujemy, służyć mają popularyzacji chowu drobnego inwentarza, szczególnie gołębi, drobiu i królików.